Partnerské stránky:

hyperdesmo.sk

hydroizolaciaplochejstrechy.sk

štrko-piesky

liate podlahy

striekaná izolácia Nitra.sk

striekaná izolácia
Nové Zámky.sk

striekaná izolácia Komárno.sk

striekaná izolácia Levice.sk

striekaná izolácia Galanta.sk

striekaná izolácia Topoľčany.sk

striekaná izolácia Trnava.sk

striekaná izolácia Šaľa.sk

striekaná izolácia Štúrovo.sk

striekaná izolácia Hlohovec.sk

I Z O L Á C I A P U R

STRIEKANÁ IZOLÁCIA BUDÚCNOSTI

Prezrite tiež

otvorená bunka

polyurea

Uzatvorená bunka-polotvrdá a tvrdá pena



Účinná vodotesná a tepelná izolácia

Nástrek tvrdej striekanej izolácie PUR peny predstavuje vhodné doplnenie mnohých skvelých vlastností, ktorými sa vyznačujú moderné strešné krytiny a materiály používané na výstavbu múrov.

Prečo je nevyhnutné používať izolácie tohto druhu?

Moderné strešné krytiny majú mnoho výhod, medzi ktoré patrí jednoduchá montáž, často i nízka cena v prepočte na zastrešenú plochu, estetický vzhľad a dlhá životnosť. Práve tieto vlastnosti rozhodujú o popularite a výbere materiálu. Ide o rôzne plechy, onduliny, laminované tabule, panely a podobne. Mnoho používateľov si cení ich výhody, predsa však cítia taktiež potrebu takto pokrytú strechu či stenu zaizolovať. Dôvodom je skutočnosť, že tieto materiály sú veľmi citlivé na výkyvy teplôt, pri ktorých dochádza ku kondenzácii vody, prípadne vzniku inovati na povrchu stien a striech. Ak máme čo do činenia so zvýšenou vlhkosťou vzduchu v miestnostiach, môže skondenzovaná voda začať kvapkať z povrchu strechy, prípadne stekať po stenách, stáva sa nočnou morou ničiacou budovy a konštrukcie. V prípade objektov určených na chovateľské účely nadmerná vlhkosť spôsobuje nepohodlie a choroby chovaných zvierat, časté poruchy zariadení, v skladoch potom ničí uskladnený materiál a výrobky. Preto je nutné vlastnosti moderných krytín doplniť nástrekom tvrdej PUR peny.

K najcennejším výhodám izolačného systému IZOLACIAPUR patria:

Nástrek tvrdej PUR peny sa vyznačuje vysokou priľnavosťou k podkladu, najčastejšie plechu, eternitu, drevu alebo oceli, neporovnateľnou s inými systémami. Vďaka tejto vlastnosti dokonale priľne k podkladu a vytvorí s ním integrálny celok. Sila adhézie k podkladu sa často rovná medzi pevnosti v ťahu použitého materiálu, prípadne ju prekračuje. To zaručuje, že izolačná vrstva na povrchu strechy alebo steny bude vždy tvoriť neoddeliteľnú súčasť tohto podkladu. Práve vďaka uvedenej vlastnosti prezentovaného systému izolácie je možné zaručiť, že sa nanesená vrstva nebude odlupovať od podkladu, čo by mohlo viesť ku kondenzácii vody, prípadne k zatekaniu vody pod izolačnú vrstvu. Minimálna absorpcia vody a vysoký difúzny odpor vodnej pary spôsobujú, že izolačná vrstva nenasiakne vodou a uchová si tak dokonalé tepelne izolačné vlastnosti i v extrémnych podmienkach, ktoré môžu nastať v prípade veľkých rozdielov teplôt zvonka a vnútri objektu pri súčasnom vysokom nasýtení vzduchu vodnou parou. Ďalšou významnou výhodou odolnosti uvedeného izolačného systému voči pôsobeniu vody je skutočnosť, že izolačná vrstva nemení svoju hmotnosť v dôsledku nasiaknutia vodou, a preto nezvyšuje zaťaženie strechy a konštrukcie stavby. Vďaka tomu sú objekty schopné dlhšie plniť svoj účel a investori čakajú nižšie náklady spojené s opravami. Vzhľadom na to, že sa vnútri vrstvy nevytvára vlhké prostredie, nie je tento izolačný systém liahňou baktérií a plesní, povrch striekanej peny, ak je udržiavaný v čistote, zostáva sterilný počas mnohých rokov, kedy sa objekt využíva.

Systém IZOLACIAPUR nie je len pozlátka, pekná maska. Ide o praktickú, nepriepustnú, celistvú izoláciu – dokonale 100% vzdoruje vode, mrazu a slnečnému žiareniu.

Akú hrubú vrstvu je vhodné použiť?

Pokiaľ chceme objekt iba chrániť proti kondenzácii vody, postačí nám väčšinou izolačná vrstva s hrúbkou 3 cm, samozrejme pod podmienkou, že bude debnenie i priľahlá konštrukcia hermeticky zakrytá penou. V niektorých prípadoch, kedy dochádza k častým výkyvom teplôt a výskytu vysokej vlhkosti vzduchu, zlému odvetrávaniu a podobne, je vhodné použiť hrubšiu izolačnú vrstvu. Robíme tak aj vtedy, ak chceme docieliť účinnú tepelnú izoláciu - ak chceme programovo kontrolovať teplotu v budove. Naše možnosti sú v tomto ohľade takmer neobmedzené. Musíme si samozrejme uvedomiť, že použitie vrstiev s hrúbkou väčšou než 20 cm je v mnohých prípadoch neekonomické, pretože v mnohých objektoch dochádza k výmene vzduchu pomocou ventilačného systému, čo je vždy späté s tepelnými stratami, ktoré nezriedka prevyšujú straty spojené s únikom tepla stenami a strechou. Podobných faktorov môže byť v konkrétnych objektoch viac, preto je vhodné čisto technické výpočty korigovať pomocou premenlivých parametrov, ktoré vo výpočtoch často nebývajú zohľadnené (teplo vyvíjané prevádzkovanými zariadeniami alebo zvieratami, straty v komunikačných traktoch atď.) Na druhej strane však nesmieme zabúdať, že pena nie je farba a nie je možné ju nanášať v tak tenkých vrstvách, ako farbu. Ak má vrstva tepelnej izolácie plniť svoju funkciu, nesmie byť príliš tenká, napríklad s hrúbkou 1 cm. V tom prípade nezaistí ani termoizolačnú, ani hydroizolačnú funkciu. Izolačná schopnosť materiálov je spojená s určitým priestorom, ktorý je možné zaistiť tak, že vytvoríme izolačnú vrstvu s príslušnou hrúbkou. Praktická skúsenosť hovorí, že izolačná vrstva, ktorá bude vytvárať účinnú bariéru, nesmie byť tenšia než 3 cm.

V akých objektoch je možné tento druh izolácie použiť?

Uvedený spôsob striekanej izolácie je možné aplikovať prakticky v každom objekte,striekaný polyuretán má totiž dokonalú priľnavosť k väčšine materiálov, ktoré sa v stavebníctve používajú. Preto aj takmer každý povrch nachádzajúci sa v miestnostiach tvorí vhodný podklad na nanesenie striekanej pur peny. S úspechom je možné tento systém izolácie použiť priamo na umelohmotnú fóliu - dokonca i v prípade, že je z polyetylénu alebo polypropylénu, hoci v týchto prípadoch je vhodné plochu najprv olištovať, tak aby vznikol akýsi rošt, na ktorý sa striekaná pur pena upevní. K uvedenej situácii dochádza v podkroví, kde sa medzi krokvy naťahuje fólia alebo membrána. Izolačná vrstva potom priľne ku krokvám alebo latám zanoreným do peny. Dokonalý príklad univerzálneho uplatnenia systému IZOLACIAPUR predstavuje tepelná izolácia skladového stanu zvnútra. Použitá izolačná vrstva s hrúbkou minimálne 7 cm tvorí nedeliteľný celok s konštrukciou a nepremokavou plachtou stanu (monolit) a prakticky plní úlohu ochrany proti chladu, teplu, kondenzácii a ďalšiemu pôsobeniu vody a únikom energií až o 95%.

Ďalším zaujímavým riešením je izolácia strechy parkovacieho prístrešku, skladu alebo hangáru, kde nám stále znepríjemňujú život padajúce kvapky kondenzujúcej vody.
V takýchto prípadoch postačí 1deň práce našej nástrekovej čaty a môžeme navždy zabudnúť na otravné kvapky padajúce na naše hlavy, automobily alebo iné vybavenie či uskladnený materiál.

Poslednou zaujímavou aplikáciou systému IZOLACIAPUR-striekaná izolácia je zateplenie mobilných objektov. Je to ideálny spôsob, ako vytvoriť z automobilového kontajnera chladiaci box. Stačí naniesť dostatočne hrubú vrstvu bez toho, aby bolo nutné demontovať steny alebo dvere. Potom už len priskrutkujeme obloženie stien z laminovaných dosiek a je hotovo. Rovnakým spôsobom je možné zhotoviť izolácie chrániace pred chladom a kondenzáciou vody na niektorých plavidlách - pena sa nastrieka na neopracovaný trup lode pripravený na ďalšie úpravy.

Okrem aplikácií, ktoré uvádzame na týchto stránkach, existujú na tento systém izolácií i iné možnosti využitia. Vo všeobecnosti je možné tento systém izolácií používať ako vnútri, tak zvonka objektov. V prípade vonkajšieho použitia je bezpodmienečne nutné izolačnú vrstvu umiestniť na vnútornej strane alebo ju chrániť materiálom, ktorý bráni prieniku deštruktívneho UV žiarenia. Nie je tiež vhodné prikrývať penou nasiakavé materiály, ako sú rôzne druhy izolačnej vlny alebo rohoží, pokiaľ sú vystavené styku s vodou. V tomto prípade by sme vytvorili hybrid vnútri neustále nasiaknutý vodou, pretože pena sťažuje odparovanie vody z mokrej vrstvy vlny. V tomto prípade môže byť dobrým riešením (hoci je to často zbytočné) prikryť povrch izolovaný polyuretánovou penou ďalšou vrstvou vlny (vlna hore). Ak sa máme zmieniť o aplikáciách, kde by použitie penového nástreku nemuselo byť vhodné, potom musíme uviesť predovšetkým nedostatok priestoru. Osoba vykonávajúca nástrek musí mať dostatok miesta, aby sa mohla voľne pohybovať a vykonávať nástrek zo vzdialenosti nepresahujúcej 1 meter a nie menšej než pol metra. Tento operačný priestor je nevyhnutný na vytvorenie dobre tesniacej izolačnej vrstvy a jej estetického vzhľadu. Ďalším faktorom, ktorý znemožňuje použitie tohto druhu izolácie môže byť prostredie, predovšetkým teplota presahujúca +140°C (dlhodobé pôsobenie). Iné problémy sa spravidla nevyskytujú. Pri použití vhodného vybavenia je možné vykonávať izolačné práce dokonca pri teplote pod 0°C.

Ďalšie podstatné prednosti systému IZOLACIAPUR.

Medzi dôležité prednosti systému striekaná izolácia patrí nízka nasiakavosť vodou a veľký difúzny odpor voči vodnej pare - vďaka tomu použitie takejto izolácie v praxi prináša mnoho výhod: vrstva nenasakuje vodou a preto nestráca termoizolačné vlastnosti dokonca ani za vlhka. Nevyžaduje používanie špeciálnych parotesných ani paropriepustných fólií, systémov na vetranie izolačnej vrstvy v podobe špeciálnych štrbín a otvorov v stenách budov. Nezvyšuje vlastnú hmotnosť - záťaž na strechu je stála, nerastie v dôsledku navlhnutia izolačnej vrstvy.

Dôležité - v situácii, kedy izolačný materiál nasiakne vodou, sa jeho izolačná účinnosť znižuje až dvadsaťpäťnásobne, navyše sa objavuje riziko korózie kovov, ktoré sú v styku s mokrým materiálom, riziko vzniku plesní na stenách, hnitia a práchnivenia dreva a pod.

V prípade rekonštrukcií starých budov sa často môžeme vyhnúť výdajom súvisiacim s odstraňovaním starej strešnej krytiny alebo búraním stien napadnutých plesňami. Systém izolačných nástrekov IZOLACIAPUR-striekaná izolácia chráni plechy a konštrukcie budov pred koróziou, drevené konštrukcie a dosky pred hnilobou a práchnivením, steny budov pred vlhkosťou, a tým aj pred plesňami. Materiály na nástrekové izolácie patria do triedy horľavosti E, čo znamená, že izolačná vrstva nepredstavuje ohrozenie z hľadiska rizika vzniku požiaru, má samohasiace vlastnosti - v niektorých prípadoch dokonca pri vzniku požiaru spôsobuje samočinné uhasenie zdroja ohňa. Nástreková izolačná pena PUR je odolná voči typickým rozpúšťadlám používaným v lepidlách a farbách, vrátane dechtu a tmelu aplikovaného ako za tepla, tak za studena. Na takúto izolačnú vrstvu je možné bez obáv priamo nanášať všetky typy spájadiel, lepidiel, je možné tiež používať tmel nanášaný za tepla. Táto efektívna izolácia proti vlhkosti a termoizolácia s hrúbkou vrstvy 3 cm nechutí hlodavcom a títo škodcovia si ju nevyberajú ani pre svoje obydlia - táto vlastnosť je zvlášť žiaduca v budovách určených na ustajnenie zvierat a skladovanie potravín.
pocitadlo